Tanıtım

İzmir antik çağlardan kalma yerleşim yerleri ve tarihi dokusuyla insanlara zaman yolculuğuna çıkaran bir şehir. Doğuda batıda iki kıtaya uzanan yarımada olarak bilinen 36 uygarlığın ev sahibi olan İzmir geçmişten beri yenilikçi olan bir şehirdir.

Şehirde İlk uluslararası sözleşme imzalanmış ilk para kullanılmış ilk tapınak burada yapılmış ve hastalara şifa veren ilk hastane burada kurulmuştur. Tatil severler için eşsiz bir yer olan İzmir sayısız mavi bayraklı plajları ile benzersiz bir şehirdir. Kıskandıracak güzellikte olan koyları şelaleleri ve tarihi kalıntıları ile ziyaretçilere sonsuz tatil imkanı sunuyor.

Turizm açısından zirvede olan İzmir şehri her içerisinde sunmuş olduğu kaliteli hizmeti amaç edinmiş olan otelleri ile ziyaretçiler en üst seviyede hizmet sunan bu ilçeler arasında öne çıkanlar Çeşme, Foça, Selçuk, Seferihisar, Gömüldür, Şirince ve Bergama ilçeleridir. Tatil yeri olmasa bile İzmir’in öne çıkan diğer ilçeleri Alsancak Bayraklı Konak Karşıyaka Gaziemir ve Güzelyalı’dır. Türkiye’nin en büyük 3 ili arasında yer alan İzmir şehri zeytinyağlı tatları ve sıcakkanlı insanları ile daha önce yaşamadığınız deneyimleri size sunuyor.

İzmir’de Gezilecek Yerler

Efes Antik Kenti

Efes antik kenti geçmişi milattan önce 6000 yıllarında neolitik dönem olarak da bilinen cilalı taş devrine kadar uzanan bilim kültür ve sanat alanlarında her zaman kendini gösteren bir yerdir. 1923 yılında cumhuriyetin kurulmasından sonra ise bölgeye Selçuk adı verilmiştir. Tarihi dokusu ile öne çıkan bu yılda ortalama 1,5 milyon kişinin ziyaret etmiş olduğu önemli bir turizm merkezi olarak bilinir.

Efes içerisinde yer alan Celsus kütüphanesi ve Artemis tapınağı gibi eserler turizm açısından son derece önemli bir yere sahiptir. Ayrıca İzmir’in Foça ilçesinde yer alan ve bir rivayete göre kadın başlıklı kuş gövdeli yaşamış olduğu siren kayalıkları da oldukça ilgi çekici bir yer. Efsaneye göre burası tanrısal güzellikteki şarkılarıyla açıktan geçen denizcileri büyülüyor ve dümeni kayalıklara doğru kırılmalarını sağlayarak yanlarına hapsediyor ve çıkmalarına engel oluyorlarmış.

Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti Anadolu’nun Ege denizi ile buluştuğu batı kıyılarında yer alan 30000 civarındaki nüfusuyla rüzgarı denizi jeotermal kaynakları ve mandalina bahçeleri ile kendine has bir kıyı kenti olan Seferihisar’da yer alıyor. Dionysos adına yapılan en büyük tapınakların yer almış olduğu Teos Antik Kenti milattan önce 2000 yıllarında Akalardan kaçan Giritler tarafından kurulmuştur.

Asklepion

Medeniyetler beşiği Anadolu’nun incisi olan Bergama ilçesinde bulunan ve dönemin en büyüleyici mirasları arasında yer alan Asklepion milattan önce 4. yüzyılda kurulmuştur. Burada hastane kütüphane ve amfi tiyatro yer alıyor. Ayrıca Anadolu’nun en görkemli dini anıtsal yapılarından biri olan Kızıl Avlu’da İzmir şehrimizde yer alıyor. Binanın tamamının tuğladan yapılmış olması ve ön tarafında yer alan büyük avlusu nedeni ile buraya halk arasında Kızıl Avlu adı verilmiştir.

Bergama Müzesi

Bergama müzesi İzmir’in en önemli yapıları arasında yer alıyor. Müze erken Tunç döneminden Bizans dönemine kadar farklı dönemlere ayet pek çok arkeolojik esere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca İzmir’in simgesi olarak kabul edilen Konak saat kulesi de İzmir’in en çok ziyaretçi çeken yapıları arasında yer alıyor. Osmanlı padişahı II Abdülhamid’in tahta çıkmasının 25. yılını kutlamak için 1901 yılında inşa edilmiş olan tarihi saat kulesi İzmir’in en önemli yapılarından biri.

Kemeraltı Çarşısı

İzmir’in Konak ilçesinde yer alan Kemeraltı çarşısı her gün yüzlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Kemeraltı çarşısı içerisinde ihtiyaçların karşına alınabileceği pek çok han yer alıyor. Kemeraltı çarşısı İzmir şehrinin en önemli alışveriş merkezleri arasında yer alıyor. Kemeraltı çarşısı içerisinde bulunan Türk kahvesi ve salebi ile meşhur olan Kızlarağası hanı da görülmeye değer yapılardan biri. Ayrıca İzmir ilinde yer alan tarihi asansör 1907 yılında Musevi asıllı isimli ve tarafından yaptırılmış ve günümüzde turistlerin en önemli durağı haline gelmiştir.

Fuar İzmir

25 Mart 2015 yılında hizmet vermeye başlayan fuar İzmir ticari ilişkilerin yoğun yaşandığı bu şehrimizde gelişen fuarcılık potansiyeline cevap verebilmek ve sektörün önünde yeni ufuklar açmak için Türkiye’nin en büyük ve en modern fuar merkezi olarak faaliyete geçmiştir. Son teknolojik donanımlarla sağlamlaştırılmış teknik bir altyapıya sahip olan 4 adet hol 330.000 kilometrekarelik toplam alan 12.000 fuar sokağı ve 20.500 etkinlik alanı ile ülkemizin en büyük fuar merkezi olarak hizmet veriyor.

İzmir Termal Otelleri

Ülkemiz kaplıca turizmi ve sağlık turizmi bakımından Avrupa’da 1. sırada yer alır ve ülkemizde 1300 dolayında termal kaplıca bulunur. Bu termal kaynaklar üzerinde kurulan yüzlerce nitelikli özel termal oteller ve kamu tesisleri sağlıklı tatil hizmeti veriyor. İzmir ilimizde de çok sayıda termal otel ve kaplıca mevcut. Bu kaplıcalardan birisi Çeşme ılıcası Iğdır.

Su sıcaklığı 58 derece dolayında olan Ilıca İzmir Çeşme yolu üzerinde yer alıyor. Burası Çeşme ilçesine 5 kilometre mesafede ve deniz kıyısında yer alıyor. Ilıca ile plajın aynı yerde bulunduğu dünyanın en ilginç ve en zor bulunur ender ılıcılarından birisidir. Kaplıcanın suları sodyum klorür, potasyum klorür ve magnezyum klorür ihtiva ediyor. suları romatizmanın gut hastalığı gibi metabolizma bozuklukları ve idrar yolları hastalıkların tedavisinde oldukça yararlı bir yerdir.

Şifne Kaplıcası

İzmir ilimize bağlı olan Şifne kaplıcası Çeşme ılıcasının kuzey doğusunda şifne körfezinde yer alır. Konaklama yeme içme tesisleri ve büyük bir havuzu bulunan kaplıcanın banyoları da bulunuyor ve su sıcaklığı 38 derece civarındadır. Sodyum klorür ve kalsiyum içeren kaplıca suyunun romatizma raşitizm kadın hastalıkları ve idrar yolu rahatsızlıkları egzama gibi hastalıklara yararlı olduğu biliniyor.

Mahmudiye Ilıcası

İzmir ilimizde yer alan Mahmudiye Ilıcası  radyoaktivite oranı yüksek sodyum açısından zengin olan Ilıca suyu 26 derecedir. Kalsiyum içermesi nedeni ile yöre halkı tarafından çamaşır suyu olarak da kullanılan kaplıca suyu daha çok cilt hastalıklarına iyi geliyor.

Geyikli Dağ Ilıcası

Geyikli dağ ılıcası Bergama ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Güzellik ılıcası olarak da bilinen Geyikli dağ ılıcası kubbeli ve iki mermer havuzlu kaplıcaya sahip. Ağaçlık alanda yer alan kaplıca bitişiğinde Bergama Belediyesi’ne ait olan bir otel ve bungalov evler yer alıyor. Sıcaklığı 35 derece civarında olan kaplıca suyu sodyum bi karbonat ve sülfat içeriyor. Romatizma, nevralji, kalp hastalıkları, cilt hastalıkları ve yorgunluklara iyi geliyor. Kaplıcaların yağlı ve deriler üzerinde güzelleştirici bir etkiye sahip olduğu biliniyor. Bu nedenle Kleopatra’nın Bergama’yı ziyaret ettiği ve Geyikli dağ ılıcasında yıkanıp güzel değiştiği rivayet edilenler arasında yer alıyor.

İlçede yer alan bir diğer kaplıca ise Haydar ılıcasıdır. Haydar ılıcası Bergama’nın kuzeyinde Kozak bucağına bağlı olan Ilıca köyündedir ılıcanın sıcak ve kükürtlü suları cilt hastalıklarına iyi geliyor. Roma döneminden kalma bir hamam kalıntısı bulunan Haydar ılıcasında başka herhangi bir tesis yer almıyor. Ayrıca ilçenin 15 kilometre doğusunda Dereköy ılıcası yer alıyor.  Tüm bu imkanlara ister tek, ister aileniz veyahut sevdiklerinizle birlikte gidebilirsiniz.

  • GEZİLECEK YERLER Çeşme, Seferihisar, Kuş Cenneti, Foça
  • NEREDE Ege Bölgesi