Erzurum
Termal Oteller

Erzurum

Termal Oteller

Erzurum

Tanıtım

Erzurum, son dönemde kış sporları ve kayak turizmi ile öne çıktığı kadar termal oteller ile de adından söz ettirmektedir. Erzurum termal oteller ve kaplıcalar açısından ülkemizin en önemli coğrafik oluşumu olarak Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde zengin termal sulara sahiptir.

Erzurum Kış Turizmi

Kayak tatili denildiği zaman kartpostallar kadar güzel manzarası ile Palandöken dağları akla geliyor. Palandöken dağları’nın tepesinde yer alan Palandöken kayak merkezi yılın beş ayı kayak yapmaya imkân tanıyor. Buradaki karın kalitesi ve uzun kayak pistleri yurtdışından da pek çok turisti kayak tatili için Erzurum’a çekiyor. Çok sayıda kayak pistine sahip olan Palandöken kayak merkezinin pistlerinden iki tanesinde uluslararası yarışmalar düzenleniyor.

Erzurum Palandöken kayak tesislerinde farklı aktivitelerle yapılıyor. Yamaç paraşütü dağcılık faaliyetleri yürüyüş turları burada sıklıkla yapılan sporlar arasında yer alıyor. Şömine başında eşsiz manzara ile dinlenirken sevdiklerinizle birlikte çok güzel vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca Erzurum’da Palandöken kayak merkezinin dışında Konaklı kayak merkezi ve Kandilli kayak merkezi de Erzurum kış turizminde en sık tercih edilen yerler arasında yer alıyor.

Erzurum’a Ulaşım

Erzurum ilimizde şehir içi ulaşım yaygın olarak otobüsler aracılığı ile yapılıyor. Toplu taşıma araçları ile şehrin her bölgesine ulaşım kolay bir şekilde sağlanıyor. Ayrıca ilçeler arası yolculukta otobüslerin yanı sıra minibüsler de kullanılıyor. Tek kullanımlık biletlerle ulaşım sağlanabildiği gibi kardelen kart adı verilen sistemlr daha uygun fiyatlarla şehir içi ulaşım yapılabiliyor. Erzurum ilinde toplamda 139 halk otobüsü 95 minibüs hattı ve 80 belediye otobüsü bulunuyor.

Erzurum’da Gezilecek Yerler

Erzurum’da gezilecek yerler dan biri Çift Minareli Medresedir. İnşa edilme tarihi tam olarak bilinmese de Selçuklu döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Erzurum’un sembollerinden biri olan Çifte Minareli Medrese’nin inşaat süreci farklı efsanelere de konu olmuştur.

​​​​​​Aziziye Tabyası Ve Nene Hatun Kabri

93 harbi olarak da bilinen Osmanlı Rus Savaşı’nda destanlaşan Nene Hatun’un mezarı Aziziye tabyasında yer alıyor.

Üç Kümbetler

Selçuklu dönemine ait olan bu anıt mezarında günümüzde hala bazı konular gizemini koruyor. Anıt mezarlar dan en büyüğünün Emir Saltuk’a ait olduğu bilinse de diğer yapılarda kimlerin olduğu ve ne amaçla inşa edildiği halen gizemini koruyor.

Yakutiye Medresesi

Kapalı bir avlusu bulunan Yakutiye medresesi Anadolu’da yer alan en büyük medreselerden biridir. 1310 yılında yaptırılan Yakutiye medresesi İlhanlı sultanı Olcayto dönemine ait. Yakutiye medresesi Türk İslam eserleri ve Etnografya müzesi olarak aslını korumaktadır.

Rüstempaşa Kervansarayı

Rüstem paşa kervansarayı oltu taşı esnafının satış ve imalat yeridir. Kervansaray Kanuni Sultan Süleyman döneminde Rüstem paşa tarafından inşa edilmiştir. Tarihi ipek yolu üzerinde kurulmuş olan kervansaray zamanında mola yeri olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise burada tesbih,yüzük, bilezik ve küpe gibi takı eşyaları üretilip satılıyor.

Erzurum’da Alışveriş

Erzurum’un en ünlü ürünleri arasında olan Oltu taşını almak için mutlaka Erzurum’da alışveriş yapmalısınız. Yüzlerce çeşit Oltu taşının farklı ürünler yapılarak  imal edildiği ve satıldığı Taşhan’da birbirinden güzel hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Ayrıca Erzurum’un Bakırcılar çarşısı da her çeşidi bakır ürünün el emeği ile üretildiği ve satıldığı bir yer. Erzurum’a gittiğiniz zaman satın aldığınız ürünlerin nasıl yapıldığını burada görebilirsiniz. Ayrıca Erzurum pazarlarında ve hanlarında satışı yapılan yöresel tatlardan tadarak bunlardan satın alabilirsiniz.

Erzurum Kaplıcaları

Erzurum çok sayıda kaplıcayı bünyesinde barındıran şehirlerimizden yalnızca bir tanesi. Zengin yer altı kaynaklarına sahip olan Erzurum termal otelleri, ülkemizin her noktasından turisti ağırlıyor. Erzurum’da yer alan başlıca kaplıcalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Köprüköy deli Çermik kaplıcaları
 • Pasinler kaplıcaları
 • Akdağ çermiği
 • Asboğa çermiği
 • Soğuk Çermik
 • Hamzan çermiği
 • Meman çermiği
 • Uzunahmet çermiği
 • Karaderbent
 • İşekilyas
 • Ovaçevirme
 • Harami köy
 • İnciköy
 • Çorak
 • Gölce oğlan

Bu kaplıcalar Erzurum ilinin başlıca kaplıcaları arasında yer alıyor. Özellikle Pasinler ve Aziziye Ilıca kaplıcalarında termal otel hizmetleri de mevcut. Buradaki tesisler oldukça bakımlı olup ve kaliteli hizmet sunuyor. Ayrıca Aziziye ve ılıca kaplıcalarının sahip olduğu termal suların içerisinde fosfor magnezyum potasyum sodyum demir kükürt kalsiyum sülfür radon tuz gibi mineraller bulunuyor.

Dinlenmek, tatil yapmak ve şifa bulmak isteyenler Erzurum’un şifalı kaplıca bölgelerini tercih ediyor. Erzurum’da en çok tercih edilen ve yoğun ilgi gören kaplıcalar ise Pasinler kaplıcası ve Erzurum Ilıca kaplıcasıdır. Pasinler kaplıcası ve Ilıca kaplıcasının mineralli suları romatizmaya eklem rahatsızlıklarına ortopedik hastalıklara deri ve solunum sistemi gibi hastalıklara şifa olması ile biliniyor.

Erzurum’da Eğlence

Erzurum ilinde gece hayatı için çok fazla seçenek olmasa da eğlenmek için oldukça kaliteli mekanlar ve farklı etkinlikler yer alıyor. Palandöken tesisleri ve Yakutiye bölgesinde eğlenmek isteyenler için birbirinden güzel mekanlar bulunuyor. Bu bölgelerdeki mekanlarda eğlenceye ve kaliteli müziği bulabilirsiniz. Ayrıca Aralık ayında gerçekleşen winterfest adını dünyaya duyurmuş olan kış festivallerinden birisi. Öte yandan Erzurum balık ekmek festivali Akdağ kültür ve sanat festivali Balkarakucak güreş Festivali her yıl Erzurum’da düzenleniyor.

Erzurum Kayak Otelleri

Erzurum ilinde ya da alan kayak otelleri, çocuk havuzu, kapalı yüzme havuzu, sauna, spa merkezi, spor aktiviteleri gibi pek çok farklı seçenekle kayak severlere hizmet veriyor. Erzurum’da en çok tercih edilen kayak otellerinin başında Sway Otel Palandöken Erzurum Dedeman skyland Polat Erzurum Resort Otel Palan Otel ve Dedeman Palandöken Otel geliyor.

Çocuklu Aileler İçin Erzurum Tatili

Erzurum’da çocuklu aileler için çok sayıda tatil mekanı bulunuyor. Bölgede genellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği pek çok otel var. Çocuk dostu oteller de çocuklara özel çok sayıda hizmet mevcut. Çocuk havuzları çocuklara özel menüler, parklar, eğlence ve animasyonlar ile çocuklar bu otellerde keyifli vakit geçiriyor. Özellikle şehir merkezinde ve Palandöken bölgesinde çocuk dostu oteller yoğun bir şekilde tercih ediliyor.

Erzurum Termal Otelleri

Erzurum ilinde termal oteller Pasinler ve  Aziziye bölgesinde yer alan otel ve tesislerdir.  Erzurum ilinde farklı ihtiyaçlara ve farklı kesimlere hitap eden çok sayıda termal otel seçeneği mevcut. Ayrıca Erzurum’da evcil hayvan dostu oteller de mevcut. Erzurum hayvan dostu otellerde evcil hayvanınız ile birlikte gönül rahatlığı ile konaklayabilirsiniz. Bu otellerde evcil hayvanlara özel hizmetler de mevcut.

Erzurum’a Nasıl Gidilir?

Erzurum büyük şehirlere uzak olması nedeni ile genellikle havayolu ile ulaşım tercih ediliyor. Erzurum’a havayolunun yanı sıra şehirler arası otobüsler ile de sıklıkla ulaşım sağlanıyor. Erzurum havalimanından şehrin her yerine ulaşım çok rahat bir şekilde yapılabiliyor. Ayrıca Erzurum otobüs terminali de Erzurum şehir merkezinde yer aldığından dolayı ulaşım probleminde herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Erzurum’da otel konsepti olarak oda kahvaltı tam pansiyon yarım pansiyon seçeneklerinin yanı sıra çocuk havuzu kapalı yüzme havuzu sauna spa merkezi mini club animasyon ve eğlence spor aktiviteleri ve kablosuz internet hizmeti veriliyor. Erzurum ilinde kalınabilecek çok fazla bölge mevcut. Şehri tanımak ve gezmek isteyenler şehir merkezinde karın ve kışın keyfini çıkarabilir ve termal sulardan yararlanmak için Pasinler’de yer alan termal  otellerde rahatlıkla konaklayabilirler.

Tanıtımı Oku

 • GEZİLECEK YERLER Erzurum Kalesi, Peribacaları, Palandöken Kayak Merkezi, Kongre Müzesi, Atatürk Müzesi, Çifte Minareli Medrese
 • NEREDE Doğu Anadolu Bölgesi