Haymana / ANKARA
Termal Oteller

Haymana / ANKARA

Termal Oteller

Haymana / ANKARA

Tanıtım

Ankara’nın termal bölge olarak kabul edildiği Haymana’da kaplıca suları sayesinde bölge şifa merkezi olarak kabul görülmektedir. Sahip olduğu şifalı sıcak sular ile eklem, kas sinir sistemi, kalp, dolaşım sistemi ve kadın hastalıkları gibi birçok hastalığın iyileşmesinde katkı sağlar. İlçe Galatlar, Hititler, Frigyalılar, Romalılar ve Perslerden kalan birçok tarihe izlere ev sahipliği yapmaktadır. Geniş platolar ve düzlüklerden oluşan Haymana termal oteller için ziyaretçilerin en çok uğradığı bölgelerdendir.

Haymana Termal Otelleri Fiyatları

Eşsiz bir kaplıca tatil yapmak için heyecan içindeyseniz ilk durağınız Haymana kaplıcaları olabilir. Muhteşem doğası ve harika fırsatları ile Haymana termal otelleri her sezon tatil yapabilmeniz için mükemmel fırsatları sunuyor. Şifalı sular ile sağlıklı ve dinlendirici bir tatil yapmak herkesin hayali sizlerde bu zevke dahil olmak istiyorsanız rotanızı Ankara’ya çevirin.

 

Birçok hastalığa şifa olan kaplıca suları sizleri dinlendirecek ve huzura ulaştıracaktır. Her bütçeye uygun tatil fırsatları ile sizlerde TermalOteller.Com üzerinden size özel oteli bulabilirsiniz. Erken rezervasyon fırsatlarını takip ederek kampanyalı fiyatlar ile tatil yapma fırsatına dahil olabilirsiniz.

Haymana Kaplıcaları

Ankara ilinin Haymana İlçesinde bulunan şifalı kaplıcaları, şifalı suları dünya tarafından kabul görmüş olup sağlık bakanlığı tarafından da onaylanmıştır. Sizlerde şifalı kaplıcalarda hastalıklarınıza ve ağrılarınıza derman bulabilirsiniz. Kaplıcaların şifalı suları geçmişten günümüze kadar hastalıkların iyileşmesinde önemli rol oynadığı ve katkı sunduğu bilimsel açıdan kanıtlanmıştır.

Seyran Kaplıcaları

Ankara Seyran Kaplıcası Haymana’nın ilçe merkezinin girişinde bulunmaktadır. Ankara Şehir merkezine uzaklığı ise 77 km mesafededir. Kaplıca suyunun sıcaklığı ortalama 44 derecedir. Kaplıcanın suları, Sodyum, Kalsiyum, Bikarbonat, Magnezyum ve Karbondioksit içermektedir. PH değeri 6.8 civarındadır. Kaplıca suları, mide hastalıkları, karaciğer hastalıkları, nevralji, deri hastalıkları, safra kesesi hastalıkları, pankreas hastalıkları, bağırsak hastalıkları, solunum yolu rahatsızlıkları, kalp ve kan dolaşımı, böbrek hastalıkları, kırık ve çıkıklar, kadın hastalıkları, sinirsel hastalıkları, kas yorgunluğu ve her çeşit romatizmaya iyi gelir.

Medrese Kaplıcaları

Ankaradaki Medrese Kaplıcaları Haymana ilçesinde yer almaktadır. Ankaraya olan uzaklığı 77 km’dir. Haymana ilçesi Medrese mahallesi fatih caddesinde bulunmaktadır. 1991 yılından beri aralıksız hizmet vermektedir. Medrese Kaplıcasının suyunun sıcaklığı 44 derecedir. Kaplıcanın suları, Kalsiyum, Bikarbonat, Sodyum, Magnezyum ve Karbondioksit içermektedir. Ph değeri 6.8 civarındadır. Kaplıcanın suları, bağırsak hastalıkları, karaciğer hastalıkları, nevralji, deri hastalıkları, safra kesesi hastalıkları, pankreas hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, böbrek hastalıkları, kırık ve çıkıklar, kalp ve kan dolaşımı, kadın hastalıkları, sinirsel hastalıkları, mide hastalıkları, kas yorgunluğu ve her çeşit romatizma, iyi gelir.

Haymana Merkez Kaplıcaları

Ankara ilinin Haymana İlçesinde bulunan Merkez Kaplıcaları, Haymana ilçesinin tepelik bir yerinde bulunur. Ulaşımı Ankara – Haymana karayoluyla sağlanır. Ankaraya olan uzaklığı yaklaşık olarak 73 km’dir. suyunun sıcaklığı 44 derecedir. Kaplıcanın suları, Sodyum, Magnezyum, Kalsiyum, Bikarbonat ve Karbondioksit içermektedir. Ph değeri 6.8 civarındadır.

Kaplıcanın suları, böbrek hastalıkları, kırık ve çıkıklar, kadın hastalıkları, kalp ve kan dolaşımı, bağırsak hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, sinirsel hastalıkları, karaciğer hastalıkları, nevralji, deri hastalıkları, safra kesesi hastalıkları, pankreas hastalıkları, mide hastalıkları, kas yorgunluğu ve her çeşit romatizma, iyi gelir.

Haymanada Gezilecek Yerler

Haymanada Huzur bulabileceğiniz, kafanızı dinleyebileceğiniz ve stres atabileceğiniz çok hoş doğal güzellikleri bulunuyor. Yemyeşil ormanlarıyla birlikte huzur veren şelalesi ve göletleri de bulunmaktadır. Sizler için Haymana’nın en güzel yerlerini listeliyoruz.

Yaprakbayırı Köyü Ve Şelalesi

Haymana İlçesine bağlı olan Yaprakbayırı Köyü İlçeye olan uzaklığı 35 km’dir. Ulaşım Haymana – Yenice karayolu ile sağlanabilir. Özel araç ya da Köye toplu taşıma araçları sayesinde sağlanabiliyor. Yemyeşil ormanları sayesinde bol oksijenli’dir. Oraya gittiğinizde yöresel yemeklerini tatmayı unutmayın, tadarsanız pişman olmayacaksınız. Köyün büyüleyici şelalesi vardır.

Demirözü Mağarası

Ankara İlinin Haymana İlçesine bağlı olan Demirözü Köyünde bulunan Demirözü mağarası, ilçe merkezine 30 km uzaklıktadır. Ulaşım Haymana – Polatlı karayolu ile gerçekleşmektedir. Demirözü mağarası 950 metre uzunluğundadır. Bu mağarada ilk arkeolojik çalışması 1950’li yıllarda başlamıştır. Bu mağarada yapılan kazılarda; Hıristiyanlara ait su sarnıçları ve mezar kalıntılarını bulunmuştur.

Soğulca Göleti

Ankara ilinin Haymana ilçesinin soğulca köyünde bulunan Soğulca Göleti, ilçe merkezine 18 km uzaklıktadır. Ulaşımı Ankara – Polatlı karayolu ile sağlanmaktadır. Köye ister özel araçla istersenizde toplu taşıma araçlarıyla sağlanmaktadır. Yemyeşil ormanlarıyla başbaşa kalmak, gölette balık tutmak, göletin çevresinde piknik yapmak, sportif aktiviteler yapmak veya köy kahvaltısı yapmak için ziyaret edebileceğiniz soğulca göleti silere eşsiz manzarasını göstermektedir. Soğulca göletine gittiğinizde büyüleneceksiniz.

Başdeğirmen Aile Parkı

Haymana ilçesinin yeşilyurt köyünde bulunmaktadır. İlçe merkezine yaklaşık olarak 6 km uzaklıktadır. Ulaşım Ankara – Polatlı karayolu ile sağlanmaktadır. Köye ister özel araçla istersenizde toplu taşıma araçlarıyla sağlanmaktadır. Yemyeşil ormanlık alana kurulan Başdeğirmen Aile Parkı ile piknik yapabilir huzura erişebilirsiniz. Yazın sıcağından kaçmak için rahatlıkla burayı tercih edebilirsiniz. Başdeğirmen Aile Parkına girişler ücretsizdir.

Taburoğlu Mağarası

Ankara ilinin Haymana ilçesinde bulunan Taburoğlu mağarası, ilçe merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Ulaşımı Haymana – Polatlı karayolu ile sağlanmaktadır. Köye ister özel araçla istersenizde toplu taşıma araçlarıyla sağlanmaktadır. oyma ve doğal oluşum sayesinde meydana gelmiştir. Taburoğlu Mağarası uzunluğu 27 metre olup rakımı 990’dır. Arkeolojik çalışmaları ilk kez 1990’lı yıllarda başlanmıştır. Demirören, Yenice, Emirler, Güzelcekale mahallerinde bulunan birçok irili ufaklı mağaraları bulunmaktadır. Eski zamanlarda bulunan Taburoğlu kalesinin sadece küçük küçük kalıntıları kalmıştır. Yaklaşık olarak 1 km’lik alan araştırılmış ve turizme açılmıştır.  Mağaraya girmek ücretsizdir. Çevredeki çobanlar tarafından hala daha kullanılmaktadır.

Ankara Haymana’ya Özel Özgün Yemekler

Ankara’ya özgün birçok tadı damakta bırakan lezzetli yemekler bulunur. Zengin ve kendine has mutfağı ile yemeden dönmemeniz gereken yemekleri bünyesinde barındırmaktadır. sadece Haymana’ya özel Kürt pilavı, Koyu Çorbası, Höşmerim yemekleri bulunmaktadır. Ankara giderseniz bu muhteşem yemekleri yemenizi tavsiye ediyoruz. Gidip de yemeden dönmeyin dediğimiz yemekleri eminiz bir daha yemek için can atacaksınız. İşte Ankara ve Haymana ya özgü o yemekler.

 • Kürt Pilavı
 • Ankara Simidi
 • Koyu Çorbası
 • Çubuk Turşu
 • Höşmerim
 • Ankara Balı
 • Öllüğün Körü
 • Entekke Böreği
 • İnceğiz Çorbası
 • Yemlik Cacığı
 • Tamtak Tiridi
 • Şibit Tatlısı
 • Efelek Sarması
 • Beypazarı Kurusu
 • Ankara Tava
 • Mamak Kurabiyesi
 • Beypazarı Güveci
 • Bici Aşı
 • Bazlama Kebabı
 • Çıkınağıl Asıdası

Sizlerde tatil olarak Ankara’nın Haymana bölgesini tercih ettiyseniz sizleri tebrik ederiz. Haymana termal bölge olarak kabul edilmiş şifa merkezi olarak da sizleri ağırlamaktadır. Dinlendirici ve sağlıklı bir tatil fırsatlarını Haymana Termal Otelleri ile bulabilirsiniz. Rotanızı doğruca Ankara’ya çevirerek kaliteli ve şifa dolu bir kaplıca tatili yapmak için adım atabilirsiniz.

Seyran Kaplıcaları, Medrese Kaplıcaları ve Haymana Merkez Kaplıcaları gibi birçok şifa alanları ile hastalıklarınıza ve ağrılarınıza derman bulabilirsiniz. Ayrıca birçok gezilecek yerlerden olan Yaprakbayırı Köyü ve Şelalesi, Demirözü Mağarası, Soğulca Göleti, Taburoğlu Mağarası gibi alanlarda gezebilir, bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca çarşı ve pazarlarda sevdiklerinize hediyeler alıp onlara da hatıra götürüp mutlu edebilirsiniz.